• Dziś jest piątek, 19 sierpnia 2022r.
 • bip
 • pinezka łomianki, ul.Staszica 2 05-092 Łomianki
 • telefon 22 751 04 74
 • mail icds@icds.pl
 • facebook
Integracyjne centrum dydaktyczno sportoweJana Pawła II w Łomiankach

Koncert Chopinowski 2019

17 października 2019 r. w auli ICDS w Łomiankach odbył się Koncert Chopinowski, który wpisał się w światowe obchody 170 rocznicy śmierci Fryderyka Chopina.  W programie znalazły się dwa recitale fortepianowe w wykonaniu Julii Łozowskiej (Polska) i Miho Nishimura (Japonia) oraz występy młodych artystów smyczkowych - Anny Marii Mączewskiej (wiolonczela) i Karola Balickiego (skrzypce). Występom przysłuchiwał się między innymi Dyrektor ICDS Pan Jerzy Warchoł.

Wystąpiła Julia Łozowska kandydatka Polski do przyszłorocznego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fr. Chopina , laureatka wielu  międzynarodowych pianistycznych zmagań, m.in. w Pekinie, Nowgorodzie, Bydgoszczy  , a także, przed  laty,  uczestniczka Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Łomiankach. Niespełna 18 - letnia Julia  będzie z pewnością jedną z najmłodszych uczestniczek przyszłorocznego chopinowskiego konkursu.

 W drugiej części wieczoru wystąpiła przedstawicielka Kraju Kwitnącej Wiśni Miho Nishimura uczestniczka festiwali, masterclasse, laureatka  konkursów. Po studiach w Tokyo, Hanowerze,  Paryżu rozpoczęła obecnie staż mistrzowski w warszawskim Uniwersytecie Muzycznym w klasie wybitnego chopinisty , a znanego nam z koncertów w Łomiankach profesora  Jerzego Romaniuka. Podobnie wielu młodym pianistom Dalekiego Wschodu Miho uzupełnia pianistyczne szlify w ojczyznie Chopina.

Obie Panie wykonały błyskotliwie program złożony wyłącznie z dzieł naszego Mistrza Fryderyka, przy czym u Juli była to część obowiązującego programu konkursowego. Wspaniale było wysłuchać kompozycje Mistrza w  naprawdę znakomitym wykonaniu. Szczególnie zapamiętaliśmy prezentację Walca  e- moll i Scherza b - moll przez  Miho  i Mazurki oraz Balladę f - moll w interpretacji Julii  (także  na bis  IV część Sonaty b - moll).

W ramach Estrady Najmłodszych popisywali się Maria Ewa Mączyńska  w transkrypcji wiolonczelowej "Życzenie" Fr. Chopina uczennica prof. Piotra Wolanina z akompaniamentem fortepianu Swietłany Dumańskiej i Karol Balicki w Arii J. S. Bacha z klasy prof. Anny Jaskanis z akompaniamentem Lucjusza Pinkosza - najmłodsi artyści  uczą się w Niepublicznej Szkole Muzycznej w Łomiankach.

Podziękowania dla ekipy ICDS za znakomity poziom współpracy przy organizacji sali : dla Panów Pawła i Roberta, a także managera Pawła Radoły, pod czujnym okiem obecnego na koncercie, miłośnika chopinowskiego muzykowania,  dyrektora ICDS  mgr inż. Pana Jerzego Warchoła .

Koncert został zorganizowany przez Fundację Kultury i Edukacji im. Juliusza Zarębskiego wespół z  ICDS i Niepubliczna Szkołą Muzyczną w Łomiankach, autor projektu Lucjusz Pinkosz.

Wysłuchaliśmy wielu wspaniałych utworów Fryderyka Chopina, a wśród nich:

 • Polonez fiss-moll op. 44,
 • Etiuda Ges-dur op. 10 nr 5,
 • Mazurki op. 30,
 • Sonata b-moll op. 35,
 • Nokturn op. 55-2,
 • Walc WN 29 e-moll,
 • Scherzo no. 2 op. 31.

Już teraz zapraszamy na następne koncerty. 1 grudnia odbędzie sie koncert wybitnego polskiego pianisty laureata wielu konkursów pianistycznych  Piotra Pawlaka, a od 4 grudnia zapraszamy na przesłuchania Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Juliusza Zarębskiego (Centrum Kultury, wstęp wolny) i na Koncert Laureatów do Zamku Królewskiego w dniu 9 grudnia. Bezpłatne zaproszenia  będą do odebrania w początkach grudnia (informacje na stronie www.szkolamuzycznalomianki.pl i www.konkurs-zarebski eu) .

Zapraszamy do obejmerzenia zdjęć autorstwa Franciszka Toczyńskiego.