• Dziś jest piątek, 19 sierpnia 2022r.
  • bip
  • pinezka łomianki, ul.Staszica 2 05-092 Łomianki
  • telefon 22 751 04 74
  • mail icds@icds.pl
  • facebook
Integracyjne centrum dydaktyczno sportoweJana Pawła II w Łomiankach

76. rocznica Powstania Warszawskiego

76 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku w Warszawie do walki o wolność stanęło niemal 50 tysięcy młodych kobiet i mężczyzn.

Chyląc głowy i składając kwiaty upamiętnilismy bohaterską  walkę tysięcy istnień, 63 dni heroicznej walki o wolność i niepodległość. 
Zdobycie Prudentialu, najwyższego budynku przedwojennej Warszawy, miało olbrzymie znaczenie dla żołnierzy i mieszkańców stolicy. Na szesnastopiętrowym wieżowcu dzięki powstańcom  z batalionu "Kiliński" już pierwszego dnia zrywu załopotała biało-czerwona flaga, która była widoczna z wielu, nawet bardzo odległych od centrum punktów miasta.

„Dziękuję   w   imieniu   pani   Burmistrz   i   własnym   środowisku   kombatanckiemu   za starania o to, by jak najwięcej wiedzy i tradycji przekazać młodszym pokoleniom. Dziś o godzinie 17.00, gdy zawyją syreny, zatrzymajmy się na minutę, zapomnijmy 
o   wszystkim   co   nas   dzieli,   a   przypomnijmy   sobie   o   tym   co   nas   łączy.  W milczeniu oddajmy hołd tym, którzy oddali życie za wolną Polskę, gdziekolwiek wtedy będziemy” - mówił w trakcie łomiankowskich uroczystości Paweł Bohdziewicz, zastępca burmistrza ds. technicznych. „Nie musimy już walczyć o wolność w znaczeniu zbrojnym, ale naszym codziennym życiem,  drobnymi gestami  wobec   siebie,  wzajemną życzliwością,  upamiętnianiem bohaterów dawajmy   wyraz   naszej   wdzięczności   tym,   którzy   za   Polskę   ginęli.

Pamiętajmy o bohaterskich Obrońcach Warszawy, niech nasza pamięć pozostanie na  wieczność. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM” - dodał  Paweł Bohdziewicz.

W uroczystości w Łomiankach udział wzięli: Kombatanci, Paweł Bohdziewicz, wiceburmistrz ds. technicznych; Maria Pszczółkowska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Łomiankach wraz z radnymi: Agnieszką Gawron-Smater i Grzegorzem Lenardem; radny Tomasz Dąbrowski z członkami Stowarzyszenia Proobronnego „Amor Patriae”; Przedstawiciele Powiatu Warszawskiego Zachodniego (PWZ): Wiesław Pszczółkowski, członek zarzadu PWZ, Tomasz Rusinek, wiceprzewodniczący Rady PWZ oraz Patryk Luboiński, radny PWZ; delegacja Koalicji Obywatelskiej (KO) Łomianki, Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Łomianki z Anną Rudzką, radną PWZ i radni Łomianek z PIS: Joanna Zabłocka - Łudzeń, Grzegorz Bryk; Jerzy Warchoł, dyrektor ICDS, delegacja Szkoły Podstawowej w Dziekanowie Leśnym; delegacja Harcerzy i Zuchów; mieszkańcy Łomianek; poczty sztandarowe: Kombatanci i Straż Miejska Łomianki. Uroczystości prowadził płk Henryk Łazarski.